Aktualnosci
Kalendarz sezonu artystycznego 2006
Kalendarz sezonu artystycznego 2005
Kalendarz sezonu artystycznego 2004
Kalendarz sezonu artystycznego 2003
Kalendarz sezonu artystycznego 2002
Kalendarz sezonu artystycznego 2001
Historia Fundacji
Cele Statutowe
Sprawozdania
księga Gości
Kontakt

<< do poprzedniej strony

 


Sierpniowe spotkanie "Cztery Pory Roku"

Spotkanie w Nadrzeczu rozpoczęło się od wernisażu wystawy malarstwa Elżbiety Hałasy ze Zwierzyńca. Artystka znana jest z urokliwych obrazów olejnych przedstawiających widoki Roztocza. W Nadrzeczu zaprezentowała cykl zatytułowany "Cztery Pory Roku - Roztocze".
- Pragnę pokazywać piękno mojej małej ojczyzny, uroki ukochanego Roztocza. Maluję głównie przyrodę. Tak o swojej twórczości mówiła E. Hałasa, otwierając wystawę w Domu Służebnym Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu. - Dzień taki jak ten dla każdego artysty jest wyjątkowy. Jest swego rodzaju świętem, na które czeka się z pewną radością i z niepokojem. Był pewien czas przy sztalugach w osamotnieniu, a teraz nagle przedstawienie tego wszystkiego pod krytykę, zaprezentowanie szerokiej publiczności. To jest ważny moment - mówiła z przejęciem artystka. Obawy okazały się niesłuszne. Zaprezentowane w Nadrzeczu płótna zachwyciły publiczność. Autorka wystawy zebrała bardzo wiele gratulacji.

Kolejną atrakcją tego niedzielnego wieczoru w Nadrzeczu był występ Zespołu Obrzędowego z Bidaczowa w spektaklu "Wdowy".
"Wdowy" to klasyczny obrazek dramatyczny w wykonaniu teatralnego zespołu obrzędowego, którego sama anegdota i dialogi są wynikiem próby wykreowania prawdy teatralnej, opartej na typowych sytuacjach z życia wsi, posługując się potoczystością, ciągle żywej, we wsiach biłgorajskich gwarą. Aktorzy z Bidaczowa mówią po prostu swoim codziennym językiem.
Autorem pomysłu oraz opracowania scenicznego jest Irena Potocka - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, animator zespołu.
Spektakl opowiadał o sześciu samotnych kobietach, prowadzących gospodarstwo. Publiczność rozbawiły kłótnie, jakimi urozmaicały sobie życie białogłowy.

Bardzo ważnym wydarzeniem tego dnia było wręczenie Alicji i Stefanowi Szmidtom, oraz członkom Zarządu Fundacji - oryginalnego dyplomu za zajęcie I miejsca w IV edycji Konkursu Pro Publico Bono w kategorii "inicjatyw na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego, podejmowanych przez wolnych obywateli, działających w służbie dobra wspólnego".
Dyplom wręczył Prezes Fundacji Konkurs Pro Publico Bono - pan Waldemar Rataj, który powiedział, że Dom Służebny ... jest fenomenem w kulturze polskiej, gdyż w Nadrzeczu udało się połączyć kulturę ludową z profesjonalną sztuką. Konkurs Pro Publico Bono w sposób szczególny podkreśla służebną rolę kultury w życiu publicznym.
Stefan Szmidt odbierając nagrodę powiedział: -"To nagroda dla całej Ziemi Biłgorajskiej, dla mieszkańców Nadrzecza, dla naszych dobroczyńców i gości. Bez ich pomocy Fundacja nie istniałaby. Po sześciu latach działalności Fundacji to bardzo ważne wydarzenie".

Punktem kulminacyjnym wieczoru był koncert na nadrzeczańskiej "scenie na wodzie" "Cztery Pory Roku" Vivaldiego w wykonaniu światowej sławy skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki, klawesynisty Władysława Kłosiewicza, oraz Kwartetu Prima Vista. Mistrzowskie wykonanie koncertu zachwyciło zgromadzoną (ponad tysięczną) publiczność.