Aktualnosci
Kalendarz sezonu artystycznego 2020
Kalendarz sezonu artystycznego 2019
Kalendarz sezonu artystycznego 2018
Kalendarz sezonu artystycznego 2017
Kalendarz sezonu artystycznego 2016
Kalendarz sezonu artystycznego 2015
Kalendarz sezonu artystycznego 2014
Kalendarz sezonu artystycznego 2013
Kalendarz sezonu artystycznego 2012
Kalendarz sezonu artystycznego 2011
Kalendarz sezonu artystycznego 2010
Kalendarz sezonu artystycznego 2009
Kalendarz sezonu artystycznego 2008
Kalendarz sezonu artystycznego 2007
Kalendarz sezonu artystycznego 2006
Kalendarz sezonu artystycznego 2005
Kalendarz sezonu artystycznego 2004
Kalendarz sezonu artystycznego 2003
Kalendarz sezonu artystycznego 2002
Kalendarz sezonu artystycznego 2001
Historia Fundacji
Cele Statutowe
Sprawozdania
księga Gości
Kontakt


SEZON 2016

Fundacja Kresy 2000 zaprasza na premierowy spektakl

"Śluby panieńskie czyli Magnetyzm Serc"

na podstawie tekstu Aleksandra Fredry,

26, 27 listopada 2016r. o godzinie 20.00

w siedzibie Biłgorajskiego Centrum Kultury

ul. Kościuszki 16, 23-400 Biłgoraj

Bilet 30 zł. Rezerwacja biletów www.bilet.bck.lbl.pl/rezerwacja

Jednocześnie zapraszamy wszystkich uczniów na spektakle dla szkół które odbędą się 28 i 29 listopada o godzinie 10:00, bilet 15 zł

 



 

Aleksander Fredro

Magnetyzm serca czyli Śluby panieńskie

 

   "Śluby panieńskie" Sceny Fundacji Kresy 2000 to kolejna propozycja klasyki polskiej, po "Klątwie" Wyspiańskiego przed laty. Nieśmiertelna komedia Aleksandra Fredry w zabawny sposób przedstawiająca miłosne zawirowania młodych bohaterów w realiach barwnej epoki pierwszej połowy XIX wieku.

   Spektakl w reżyserii Stefana Szmidta i Alicji Jachiewicz w doborowej obsadzie ukazuje historię dwóch panien Anieli i Klary, które postanawiajš nigdy nie wychodzić za mąż, dręczyć mężczyzn swą obojętnością i snuciem intryg nie zważając "magnetyzm młodych serc". Słowa Klary "Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną" - są punktem zawišzania akcji spektaklu w którym to panie - dokonują wszelkich starań by ślubów dotrzymać a Panowie przeciwnie… by śluby te obejść.

   Starsze pokolenie bohaterów to Pani Dobrójska - Alicja Jachiewicz i Radost - Stefan Szmidt wraz z młodymi adeptami sztuki aktorskiej: Magdaleną Maścianicą - Klara, Natalią Matuszek - Aniela, Robertem Kurasiem - Albin i Damianem Kretem - Gustaw, tworzą zabawne i niezapomniane kreacje gwarantujące dynamiczność i barwnoœć akcji toczącej się przed naszymi oczyma i wywołującej salwy śmiechu. "Śluby panieńskie" - klasyka polskiej dramaturgii pełna aforyzmów, pięknej polszczyzny, sentencji i przysłów od 180 lat nadal rozśmiesza ale i wzrusza polską publiczność. Zapraszamy gwarantując blisko dwu godzinną dobrą zabawę dla widzów w każdym wieku, miejscu i czasie.

Stefan Szmidt      

 

Fundacja Kresy 2000

i

Biłgorajskie Centrum Kultury

zapraszają na spektakl

wg Aleksandra Fredry

"Magnetyzm serca czyli Śluby Panieńskie"

>>> SZCZEGÓŁY OFERTY <<<


*****

 

*****

 



 




 
 

Anna Bojarska

"Lekcja polskiego"

W rolach:

TADEUSZ KOŚCIUSZKO

Zdzisław Wardejn

EMILIA ZELTNER

Natalia Matuszek

HRABINA LUBOMIRSKA

Alicja Jachiewicz

GENERAŁ PASZKOWSKI

Stefan Szmidt

WETERAN

Andrzej Kobielski


Opracowanie tekstu i reżyseria

Zdzisław Wardejn

Asystent reżysera, realizacja spektaklu:

Małgorzata Chojnacka

Scenografia, kostiumy

Stefan Szmidt Alicja Jachiewicz


Muzyka:

kompozycje z archiwów petersburskich przypisywane Tadeuszowi Kościuszce
w wykonaniu klawesynowym Władysława Kłosiewicza i Kwartetu Prima Vista


Technika sceniczna

Tomasz Chołyst
Tomasz Falandysz
Andrzej Kobielski
Kamil Łukasik/Andrzej Klucha
Monika Kryczka


Menadżer projektu

Katarzyna Futyma


   Lata 1815 - 1817. Solura - małe, senne miasteczko w wolnej, szczęśliwej Szwajcarii. W domu przy Gurzelgasse 5, będącym własnością rodziny Zeltnerów, wynajmuje małe lokum stary człowiek - emigrant ze zniewolonej Polski. Nadmiar wolnego czasu wypełniają mu lekcje polskiego i korepetycje z historii, udzielane nastoletniej córce Zeltnerów - Emilce. Coraz częściej czas lekcji wypełniają opowieści weterana polskiego powstania o swojej Ojczyźnie i jej dramatycznej historii, coraz więcej pytań zadaje młoda szwajcarska uczennica. Wolność, tragiczny los coraz bardziej odseparowywanej od Europy Polski, postrzeganej przez europejskich Szwajcarów jako kraj dziwnych obyczajów, dzikich ludzi - niepasujących do kulturalnej Europy, to tematy kolejnych rozmów podczas lekcji polskiego w sztuce Anny Bojarskiej. To także prawie cała sceniczna anegdota.

    Ale tylko "prawie". Jest też miłość. Ta pierwsza, niespełniona, tragiczna sprzed pięćdziesięciu lat, a ciągle kłująca serce bohatera, i ta ostatnia, między ludŸmi, których dzieli wszystko, a nadto jeszcze pół wieku życia z okładem, niespodziewana dla obojga, nieuświadomiona do końca, bez szans, bez przyszłości. Kulturalny i fascynujący młodą Szwajcarkę nauczyciel okaże się być, najgłośniejszym i najbardziej podziwianym w ówczesnej Europie i Ameryce polskim bohaterem - naczelnikiem nieudanego i tragicznego w skutkach dla Polski i jego samego powstania.

    Kościuszko stał się, na zawsze, symbolem polskiego czynu niepodległościowego. W świadomoœci utrwalił się na wieki, jako pierwszy w historii naczelnik, który poderwał Polaków do czynu, wskazując, że walka jest jedyna drogą do odbudowy państwa - przekreśleniem hańby zaborów, powrotem do Europy. Za życia uważany był za duchowego przywódcę Polaków i symbol walk o niepodległość Ameryki i Polski. Szeroko uznany i popularny na obydwu kontynentach, co starano się wykorzystać w różnych poczynaniach/rozgrywkach politycznych (Napoleon, Paweł I, Aleksander I). Pragnął do końca życia zachować niezależność i bronił się przed ideową bądź polityczną zależnością od kogokolwiek. Jego przesłanie dla potomnych i współczesnych brzmiało:

    "Wolność to najsłodsze dobro które człowiek na ziemi kosztować może, użyczone jest tym jedynie narodom które stałością i męstwem stają się Onego godnymi"

    Przedstawiamy Państwu kolejną premierę Sceny Domu Służebnego Polskiej Sztuce - Fundacji Kresy 2000 w Nadrzeczu k/Biłgoraja. Po poprzednich, granych w przestrzeni plenerowej Nadrzecza - "7 obrazach z Chłopów - czyli Reymont w Nadrzeczu", dwóch kolejnych dramatach W.Myśliwskiego "Drzewo" i "Requiem dla Gospodyni", "Ostatnim Demonie z Biłgoraja" Singera, "Ostatniej miłości" także Singera sięgnęliśmy po raz drugi po tekst Anny Bojarskiej (napisany ponad 30 lat temu) "Lekcję polskiego", z rolą główną pomyślaną specjalnie dla Tadeusza Łomnickiego.

    Spektakl "Lekcję polskiego" wyreżyserował dla naszej sceny - wybitny reżyser i aktor scen warszawskich Zdzisław Wardejn. Do głównych ról zaprosiliśmy: Zdzisława Wardejna, w roli Emilki Zeltner partneruje mu - debiutująca, utalentowana - Natalia Matuszek w pozostałych rolach - przyjaciół Kościuszki: Alicja Jachiewicz i Stefan Szmidt.

W 2016 roku przypada 270 rocznica urodzin,
a w 2017 roku - 200 rocznica śmierci
Naczelnika Polskiego Powstania 1794 roku
Generała Armii Amerykańskiej,
Obywatela rewolucyjnej Francji,
Bohatera walk o wolność Polski, Europy i Ameryki,
polityka i obywatela,
Wielkiego Polaka i Europejczyka,
więźnia Carów Rosji,
polskiego emigranta w Szwajcarii,
muzyka, nauczyciela
i dobrego człowieka -
Tadeusza Kościuszki.


Zdzisław Wardejn

   Aktor teatralny i filmowy, reżyser. W 1961 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a w 1973 roku - na Wydziale Reżyserskim tej samej uczelni. Zadebiutował na dużym ekranie jako członek kontroli radiolokacyjnej na lotnisku w filmie Przeciwko Bogom Huberta Drapelli, natomiast debiut teatralny miał miejsce w 1961 roku w sztuce Rekonstrukcja poety na podstawie publikacji Zbigniewa Herberta w reżyserii Jowity Pieńkiewicz. Występował na scenach Zielonej Góry: Teatr Lubuski w latach 1961-1963, Poznania Teatr Polski w latach 1963-1967 i Krakowa Teatr Rozmaitości w latach 1967-1968, od 1968 występuje w teatrach warszawskich: Narodowym (1968-82), Ochoty (1983-84), Nowym (1984-93). Od 1993 aktor Teatru Dramatycznego. W październiku 2010 r. został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Art.

Stefan Szmidt

   Aktor teatralny i filmowy, reżyser, absolwent warszawskiej PWST, od roku 1965 aktor scen warszawskich (Teatr Klasyczny, Rozmaitości - STS i Polski), nauczyciel szkół warszawskich, artysta malarz, animator sztuk, w dalszym ciągu aktywny jako aktor na scenie Teatru Polskiego w Warszawie. Równocześnie od 10 lat pełni funkcję dyrektora samorządowego Centrum Kultury w swoim rodzinnym mieście Biłgoraju. Fundator wraz z żoną Alicją Jachiewicz obywatelskiej instytucji kultury - Fundacji Kresy 2000 w Nadrzeczu k. Biłgoraja i jej zarządca.

Alicja Jachiewicz

   Aktorka filmowa i teatralna, pedagog, reżyser, jedna z twarzy polskiego kina lat siedemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.. Kilkadziesiąt wielo znaczących ról w filmach: Morgensterna, Konwickiego, Majewskiego, Rybkowskiego, Bajona i Bugajskiego... A także szereg ról poza granicami Polski w filmach czeskich, węgierskich, bułgarskich i niemieckich. Występowała na scenach teatrów Koszalina (debiut 1971), Krakowa i Warszawy (ostatnio na scenie Teatru Polskiego). Fundator i animator działalności Domu Służebnego Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu Fundacji Kresy 2000, równolegle od wielu lat sprawuje opiekę reżyserską nad Teatrem Enigmatic przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i pedagogiczną nad młodymi adeptami teatru.

Natalia Matuszek

   Absolwentka Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych w Warszawie. Od 2012 roku aktorka teatru Enigmatic KUL (spektakle: Niedźwiedź, Świeczka zgasła, Boeing boeing czyli latające narzeczone, w reżyserii Alicji Jachiewicz - Szmidt). Na początku 2015 roku zagrała rolę Desdemony w spektaklu Migotliwa przestrzeń w reżyserii Joanny Grabowieckiej. Obecnie gra w Teatrze Nowym w Krakowie w spektaklu Szwaczki w reżyserii Piotra Siekluckiego.


3 maja 2016 - scena Domu Służebnego Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu k/ Biłgoraja - spektakle teatralne w ramach inauguracji kolejnego sezonu artystycznego Fundacji Kresy 2000.

*****

 







 

* Zdjęcia obrazów - nagród w Konkursie Dobroczynności:

akwarela, 20x30

Małgorzata Dawidiuk, 20x30

Małgorzata Dawidiuk, 20x30

Stefan Szmidt, olej, 50x40

Stefan Szmidt, olej, 60x40

Stanisław Mazuś, olej, 65x50

Stefan Szmidt, olej, 70x50

Anna Jagodova, Dziewczyna z granatem, olej na płótnie, 40x30, 2016

Paweł Kotowicz, Martwa natura z rubinowym kieliszkiem, olej

Ł. Martynowicz, grafika, 40x25

Stefan Szmidt, olej, 24x32

Stanisław Baj, 40x60

Maria Bereźnicka, olej, 35x35

D. Wełna, grafika, 25x40

K. Marmonow, olej, 70x50

Stefan Szmidt, 3, olej, 50x70

Stefan Szmidt, 1, olej, 50x70

Stefan Szmidt, 2, olej, 50x70

*****

 

PS. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy przekazali
1% od swego podatku za rok 2014
Fundacji Kresy 2000
jako organizacji pożytku publicznego
(KRS 0000085684)
Prosimy o pamięć o nas również w tym roku.

*****